ATHEIST’S DIARY / ATEİSTİN GÜNLÜĞÜ

Nisan 24, 2009

Gerçeker’den Akepe’ye Uyarı !

Filed under: Devrim — k1z1l @ 8:37 am
Yargıtay Başkanı: Yargı bağımsızlığını geriye götürecek düzenlemelere sonuna kadar karşı çıkacağız

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, AKP’nin yapmayı planladığı anayasa değişiklikleri konusunda iktidar partisine uyarılarda bulunarak “Anayasa Mahkemesi’nin yapısının değiştirilmesine, oraya Meclis tarafından üye seçilmesine karşıyız. Bunlar bize göre yargı bağımsızlığını geriye götürecek düzenlemeler” dedi. Gerçeker, bu düzenlemelere sonuna kadar karşı çıkacaklarını söyledi.

Gerçeker, TBMM’de düzenlenen resepsiyonda soruları yanıtladı. Gerçeker, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun “Yargıtay’daki hâkim ve savcılar hakkında Adalet Bakanlığı’nın soruşturma açması, Yargıtay’a müdahaledir” şeklinde açıklama yaptığının anımsatılması üzerine, Yargıtay savcı ve hâkimlerinin de kadro olarak Yargıtay bünyesine katılmasına ilişkin bir düzenleme yapılmasını isteyeceklerini ifade etti. “Hâkim ve savcıların telefonlarının dinlediğine ilişkin” iddiaların anımsatılması üzerine Gerçeker, “Arama, dinleme kararları, kanunda yazıldığı şekilde yapılır. Bu yanlışı kim yapıyorsa gereken işlem yapılmalıdır” dedi. Adalet Bakanlığı müfettişlerinin dinleme yapamayacaklarını kaydeden Gerçeker, “Yönetmelikle böyle bir yetki, soruşturma aşamasına geçilmeden müfettişlere verilemez. Kanuna aykırı olduğu için Danıştay’a başvuruldu” açıklamasını yaptı.

12 Eylül Anayasası’nın getirdiği sistemin yargı bağımsızlığını geriye götürdüğünü vurgulayan Gerçeker şöyle konuştu: “Eski Hâkimler Kurulu, şimdikinden ilerideydi. Kuvvetler ayrılığı geçerli olacaksa, yargı bağımsızlığı söz konusu olacaksa yargı sistemi kurulması gerek. Bu nasıl olacak? Yargı yürütmeden ayrılacak. Kurul tamamen yürütmenin dışında olacak. Teftiş Kurulu, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na bağlı olacak, sekreteryası kendisine bağlı olacak, mali özerklik olacak. Biz, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı verilmesine kesinlikle karşıyız. Çünkü, yüksek mahkemelerin üzerinde tekrar bir yüksek mahkeme kurulacak, sistem bozulacak.”

Gerçeker, anayasa değişikliğine ilişkin Adalet Bakanı ile görüştüklerini ifade ederek “Nelere karşı olduğumuzu ilettik. Bu sadece Yargıtay’ın düşüncesi değil, Danıştay da Askeri Yargıtay da Askeri Yüksek İdare Mahkemesi de aynı düşüncede” diye konuştu.

– Cumhuriyet –

Reklamlar

Yorum Yapın »

Henüz yorum yapılmamış.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

%d blogcu bunu beğendi: